خشکی واژن

خشکی واژن، یکی از شایع ترین اختلالاتی است که بسیاری از خانم ها با آن مواجه می شوند. به مرور زمان و با افزایش سن، تغییر در سطح هورمون ها باعث می شود تا دیواره واژن نازک شود. با نازک شدن دیواره واژن، از رطوبت واژن نیز کاسته می شود و در نتیجه، شاهد بروز خشکی واژن خواهیم بود.

خشکی واژن یک بیماری جدی است که می تواند افراد را در سنین مختلف درگیر نماید و معمولا علت آن کاهش میزان هورمون در بدن بانوان است و تاثیری که این کاهش هورمون بر روی دیواره واژن می گذارد در واقع می تواند به صورت نازک شدن مخاط واژینال و کاهش ذخیره هیدروژن در دیواره واژینال شود .

خشکی واژنعلائم و نشانه های خشکی واژن

با خشک شدن واژن، شاهد بروز نشانه های زیر خواهیم بود:

 • خارش و سوزش در نواحی اطراف واژن
 • احساس درد هنگام رابطه جنسی
 • ابتلا به عفونت مجاری ادراری
 • کاهش تمایل به برقراری رابطه جنسی

علت خشکی واژن

کاهش سطح هورمون استروژن، علت اصلی خشک شدن واژن می باشد و همان طور که می دانید با افزایش سن، از میزان تولید این هورمون در بدن کاسته می شود. به خصوص در دوران یائسگی و قبل از آن. با این حال، یائسگی تنها عامل بروز خشکی واژن نیست و عوامل دیگری نیز دخیل هستند که عبارتند از:

 • شیردهی
 • مصرف سیگار و دخانیات
 • افسردگی
 • استرس های شدید
 • ابتلا به بیماری های سیستم ایمنی
 • زایمان
 • انجام تمرینات شدید بدنی
 • برخی درمان های سرطان مانند رادیوتراپی و یاهورمون درمانی
 • جراحی و در آوردن تخمدان ها

دکتر سونیا کاظم زاده جراح و فوق تخصص زنان و زایمان و نازایی، با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. جهت مشاوره با متخصص زنان و زایمان خوب در تهران می توانید با شماره های ۲۲۰۳۹۹۵۲ – ۲۲۰۵۶۸۰۹ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام دکتر سونیا کاظم زاده مراجعه کنید .

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

خشکی واژن، جزء شرایط اورژانسی در پزشکی محسوب نمی شود اما در صورتی که علائم و نشانه های موجود به خصوص هنگام برقراری رابطه جنسی، فرد را آزار بدهند، بهتر است به پزشک مراجعه شود. زیرا در صورتی که نسبت به درمان اقدامی صورت نگیرد، شاهد تشدید علائم و بروز عوارض بعدی خواهیم بود.

در طول معاینه، پزشک به بررسی دیواره واژن، میزان رطوبت و نازک شدن پوست آن می پردازد. در برخی موارد، نمونه گیری از واژن و بررسی هر گونه باکتری نیز انجام خواهد شد.

تست های هورمونی نیز به این مورد کمک می کنند که آیا خانمی در دوران یائسگی و یا قبل از آن به سر می برد و یا خیر.

باید و نبایدها در خصوص خشکی واژن

 • استفاده از مرطوب کننده های واژنی
 • عدم استفاده از شست و شو دهنده های صابونی در نواحی اطراف واژن
 • عدم استفاده از کرم و لوسیون در داخل واژن

علل خشکی واژن

خشکی واژن علل متعددی می تواند داشته باشد از عمده ترین علل آن یائسگی می باشد که می تواند در زمینه سن بیمار به صورت طبیعی رخ دهد یا به دنبال اعمال جراحی که در زنان انجام شده باشد، اتفاق افتد، به طور مثال: برداشتن تخمدان ها در سنین پایین یا به دنبال درمان های شیمی درمانی و رادیوتراپی به خاطر بیماری های مختلف بیمار درگیر این مسئله می شود . در خشکی واژن همان طور که بیان شد اطراف دیواره واژینال دیده می شود که به خاطر آن کلاژن در سطح مخاط واژن کاهش پیدا می کند در نتیجه باید به دنبال روشی باشیم که سبب افزایش کلاژن سازی و در واقع سبب جوانسازی مخاط واژن با آن تکنیک اتفاق افتد .

خشکی واژن

تعداد جلسات درمان خشکی واژن

تعداد جلسات درمان خشکی واژن با توجه به شدت بیماری متفاوت است . به طور معمول تعداد جلسات درمان سه تا چهار جلسه درمانی می باشد و فواصل تعداد جلسات درمانی هر سه هفته یک بار انجام می گردد .

درمان خشکی واژن

در زمان گذشته و امروزه از هورمون درمانی به صورت موضعی استفاده می شود و معمولا این هورمون درمانی زمانی که مورد استفاده قرار می گیرد پاسخ دهی خوبی دارد و معمولا بیمار راضی است اما مشکلی دارد این است که نمی توان از روش هورمون درمانی به صورت متداوم استفاده نمود به دلیل عوارض جذبی که به دنبال دارد و یک تعداد از افرادی که این مشکل را به دنبال شیمی درمانی و رادیو تراپی می بینید مجاز به استفاده از هورمون درمانی در این افراد نیستیم .

به همین دلیل یکی از روش های درمان که بسیار کم عارضه و بسیار تاثیر گذار در روابط اجتماعی و مسائل زناشویی است استفاده از لیزر درمانی می باشد . با لیزر واژینال می توانیم تا حد خیلی زیادی مشکلات بیماران را حل کنیم که این تکنیک سالیان زیادی است که مورد استفاده قرار می گیرد .

مسائلی که به دنبال خشکی واژن داریم و حتی شاید بیمار در درجه اول به دلیل مشکلات زناشویی به پزشک مراجعه نکند و به دلیل تکرر ادرار مراجعه نمایند . پس از بررسی ها لازم در می یابیم که یکی از دلایل کاهش سطح هورمون زنان به دلیل تکرر ادرار می باشد چون بافت واژینال از نظر منشا جنین شناسی با دیواره مثانه از یک جنس می باشد و زمانی که دچار کاهش هورمون در سطح بدن می شویم در واقع مثانه آن حالت ارتجاعی پذیری خود را از دست می دهد و بیمار احساس تکرر ادرار پیدا می کند و زمانی که درمان توسط لیزر انجام می شود مشکل تکرر ادرار برطرف می شود .

خلاصه ی از درمان خشکی واژن با لیزر

همان طور که می دانید درمان های مختلفی در دنیا مورد استفاده قرار می گیرد دلیل استفاده از لیزر اربیوم به عنوان درمان خشکی واژن کم عارضه بودن نسبت به سایر روش های درمان می باشد . در این نوع لیزر از بروز نوسانات لیزر پیشگیری می شود و در نتیجه به دلیل افت نکردن نوسانات لیزر سوختگی و همین طور درد مریض را به حداقل خود می رساند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت − چهار =